Bankacılıktan koçluğa uzanan kariyer yolum. / 03 Ekim 2017

Bu haftaki kariyer değişimi hikayesi, sevgili Dilek Porsuk’a ait… Kendisi, içtenliğiyle, yol göstericiliği ve dostluğuyla yaşamımda özel bir yere sahip.

 

Önceki kariyerinin içeriği neydi? 

1995 yılında master öğrencisi iken Bankacılık Sektöründe (istemeyerek) çalışmaya başladım. Aslında akademisyen olmayı çok istiyordum ancak üniversitelerde girdiğim dil ve bilim sınavlarında en yüksek puanları almama rağmen bir türlü mülakatlara çağrılmıyordum…  Nedenini ilk başlarda anlamadım ancak daha sonra net net gördüm ”meğer o kadrolar zaten önceden seçilmiş insanlar için açılıyormuş”. Bu durumu fark ettiğim anda hemen iş aramaya başladım. Bankalarda sınavlara girdim ve ilk başvurduğum banka olan Pamukbank’ta çalışmaya başladım. Bankanın oryantasyon eğitimleri sırasında bize eğitim veren eğitimciye ilk sorum “sizin gibi eğitimler verebilmek için ne yapmam lazım?” oldu.

İstemeyerek başladığım bankacılık kariyerini zaman içinde sevdim çünkü yaptığım işler beni mutlu ediyordu, rutin bir iş yapmıyordum. Mesela Türkiye’de bankacılık sektöründeki ilk çağrı merkezinin kuruluşunda çok önemli roller üstlendim (1997). Pamukbank’ta 7 yıl süre ile; kalite geliştirme, müşteri ilişkileri yönetimi, operasyon yönetimi ve eğitim alanlarında yöneticilik yaptım.

Pamukbank’ta kendimi tanıma, yapabileceklerimi görme anlamında çok büyük tecrübeler edindim. Sonrasında Ziraat ve Halk Bankalarına 1000 kişilik bir çağrı merkezi kurmak üzere Bileşim A.Ş’ye transfer oldum(2002). İşte bankacılıktan sıkıldığım ve artık yeter dediğim dönem başlıyordu. Yaklaşık 6 ay içerisinde her iki banka için de ekip oluşturup, teknoloji yatırımlarını gerçekleştirip, süreçleri tasarlayıp çağrı merkezlerinin kuruluşunu gerçekleştirdik. O dönemde müşteri hizmetinin “m” sinin olmadığı iki banka için çağrı merkezi kurmak…

Yaklaşık bir yıl süre ile günde 12-14 saat çalışmak beni çok yordu ve artık bu sektörde çalışmak istemiyordum. Bir ailem ve o zamanlar 5 yaşında olan bir kızım vardı ve ben çocuğumu doğru düzgün göremeden kızım büyüyordu. Ama ne yapacağım konusunda kafam net değildi ve tükenmişlik sendromuyla birlikte nihayet 2004 yılında bankadan ayrıldım. Yaklaşık bir yıl süre çalışmadım ve ne yapacağıma karar vermek üzere dinlendim. Sonunda kararım netleşmişti, 10 yıllık bankacılık sektöründe edindiğim bilgi, beceri ve tecrübeleri sentezleyip, kurumların çalışanlarına eğitimler ile sunacaktım.

 

Şimdiki kariyerinin içeriği ne? 

2005 yılından bu yana; özellikle iş yaşamındaki bireylerin daha mutlu yaşamaları için;  onların “güçlü yönlerini açığa çıkararak”,  “kendilerini tanımalarına destek olarak”  değişim, gelişim ve dönüşümlerine katkı sağlamayı kendime görev edindim. Bireylerin kendi geleceklerini tasarlamaları için onlara koçluk hizmeti sunuyorum ve kurumlara özel profesyonel eğitimler tasarlayıp, veriyorum. Tüm bunları, insanlara değer vererek, tutkuyla çalışarak, bilgi ve tecrübelerimi SEVGİ ile paylaşarak ve katma değer yaratarak yapıyorum.

 

Kariyerini değiştirmenin sebebi neydi?

Çok mutsuzdum, değerlerimle örtüşen bir ortamda çalışmıyordum.

(yazının devamını https://selinyetimoglu.com/2017/06/14/kariyer-degisimi-hikayeleri-bankaciliktan-kocluga-uzanan-bir-yol/ adresinden okuyabilirsiniz)